GLIWICKI PIKNIK MILITARNY JUŻ 11 WRZEŚNIA NA PLACU KRAKOWSKIM W GLIWICACH

Przed nami wielkie zbrojne wydarzenie! W niedzielę, 11 września, na plac Krakowski wjadą flagowe pojazdy Polskiej Armii, czołgi i inne wozy pancerne, pojawi się jednostka specjalna Agat i żołnierze 6 Batalionu Powietrznodesantowego!
Na szczęście będzie całkowicie pokojowo. W samo południe rozpocznie się Gliwicki Piknik Militarny promujący miasto jako jeden z najważniejszych ośrodków przemysłu zbrojeniowego w Polsce. Będzie to również okazja do uczczenia 65 rocznicy istnienia Zakładów Mechanicznych „Bumar-Łabędy” S.A. Piknik na placu Krakowskim rozpocznie się o godz. 12:00. Organizatorzy wydarzenia przygotowali szereg ciekawostek prezentujących działalność trzech śląskich spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej: Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych „OBRUM” sp. z o.o. w Gliwicach, Rosomak S. A. w Siemianowicach Śląskich oraz gliwickich Zakładów Mechanicznych „Bumar-Łabędy” SA., w których realizowane jest jedno z najbardziej odpowiedzialnych zadań w historii polskiej broni pancernej – modernizacja czołgów Leopard 2A4 do spolonizowanej wersji 2PL. Podczas pikniku zobaczymy m.in.: prezentację ciężkich pojazdów pancernych (w  tym czołgów i kołowych transporterów opancerzonych), żołnierzy jednostki specjalnej AGAT i 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic oraz eksponaty sprzętu pancernego wykonane przez modelarzy.

W tym roku przypada jubileusz 65-lecia istnienia Zakładów Mechanicznych „Bumar-Łabędy” SA. Sięgająca 1951 roku historia zakładów wskazuje na stały postęp technologiczny widoczny w kolejnych modelach produkowanych czołgów – począwszy od T-34/85, poprzez T-54 i T-55A oraz T-72, a kończąc na flagowym modelu PT-91. Najnowsza propozycja – demonstrator  technologii  – czołg  PT-16 zostanie zaprezentowany uczestnikom gliwickiego pikniku. Podczas niedzielnej imprezy będzie można z bliska przyjrzeć się flagowym pojazdom Polskiej Armii, które sprawdziły się w szeregu misji pokojowych, prowadzonych w ramach działań sojuszniczych. Rosomak S.A. zaprezentuje KTO – Wóz Rozpoznania Technicznego, Wóz Wsparcia Ogniowego Wilk 120mm oraz wozy rozpoznania ogólno wojskowego. Z kolei OBRUM sp. z o.o. przedstawi Uniwersalną Modułową Platformę Gąsienicową (UMPG). Zaplanowano też konkursy dla odwiedzających. Impreza zakończy się około godz. 19:00.
Na Gliwicki Piknik Militarny zapraszają Miasto Gliwice oraz śląskie spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.