Aktualności

Premier Mateusz Morawiecki w Bumarze

Premier Mateusz Morawiecki w Bumarze
13.10.2023

13 października premier Mateusz Morawiecki odwiedził Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” S.A. Była to kolejna wizyta szefa rządu w gliwickim Zakładzie w ostatnim czasie. Mają one związek z przygotowaniem gliwickiej spółki do realizacji inwestycji, które umożliwią rozpoczęcie produkcji Krabów.

Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” S.A. to spółka o strategicznym znaczeniu dla obronności państwa. Od lat specjalizuje się w produkcji, remontach i serwisie sprzętu pancernego, przeprowadza modyfikacje czołgów T72 i jest głównym wykonawcą modernizacji czołgów Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL. Od kilku miesięcy w spółce działa hub serwisowy czołgów z rodziny Leopard, które zostały przekazane armii ukraińskiej w ramach międzynarodowej koalicji czołgowej. W ostatnich dniach pierwsze wyremontowane wozy wróciły na front.

Uruchomienie produkcji drugiej linii Kraba w Bumarze-Łabędy to dla spółki rozpoczęcie nowego rozdziału w historii – po ponad 70 latach doświadczeń w zakresie sprzętu pancernego gliwicki Bumar zdobędzie kompetencje w obszarze sprzętu artyleryjskiego. Osiągnięciu tego celu służy podpisana przez premiera Mateusza Morawieckiego umowa inwestycyjna, która jest kolejnym istotnym krokiem w budowaniu nowych zdolności spółki.

– Dwa miesiące temu byliśmy tutaj w Bumarze-Łabędy i obiecaliśmy dokapitalizowanie po to, żeby rozpocząć produkcję Krabów. Jesteśmy dzisiaj po zakończonym procesie legislacyjnym, aby ta produkcja mogła ruszyć. To jasny dowód na to, że dotrzymujemy słowa i szanujemy ludzi. Przeznaczamy 800 mln zł na dokapitalizowanie tego zakładu po to, żeby tutaj produkowane były Kraby – 54 rocznie, już za kilka lat, po wybudowaniu nowej linii technologicznej. Dziękuję pracownikom Bumaru, że przechowali wiedzę, kompetencję i umiejętności, bo dziś będą one bardzo potrzebne – powiedział. zwracając się do załogi,  premier Mateusz Morawiecki.

- Konsekwentnie optymalizujemy potencjał naszej Grupy, by móc dynamicznie odpowiadać na potrzeby polskich Sił Zbrojnych. Dzięki wsparciu polskiego rządu po raz kolejny będziemy w stanie zwiększyć nasze zdolności, rozbudować hale produkcyjne i wzmocnić park technologiczny. Dziękujemy za okazane nam zaufanie, Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” S.A. to spółka, która jest istotnym ogniwem tworzącym potencjał obronny naszego kraju. Bumar to kapitał wieloletniej tradycji i doświadczenia a przede wszystkim doskonale wyszkolona kadra. Jestem przekonany, że te kompetencje dają gwarancję sukcesu również w nowym dla spółki obszarze – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.