Aktualności

Replika taczanki Wz.36

Replika taczanki Wz.36
18.03.2024

15 marca br. nasza Spółka przekazała do stowarzyszenia Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich wykonaną przez pracowników BUMAR - ŁABĘDY replikę taczanki Wz.36.

Ten typ dwuosiowego pojazdu konnego przeznaczony był do przewożenia ckm Browning Wz.30 i znajdował się na wyposażeniu szwadronów kawalerii II RP w tym 3 Pułku Ułanów Śląskich będącego jedynym oddziałem przedwojennej kawalerii polskiej związanym bezpośrednio z historią regionu Górnego Śląska. Stowarzyszenie jest członkiem Federacji Kawalerii Ochotniczej – związku  stojącego na straży tradycji kawaleryjskich, działającego w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej. Jego członkowie corocznie biorą udział w licznych zawodach kawaleryjskich oraz obchodach Święta Kawalerii Polskiej w Warszawie. Występują również w realizacjach filmów o charakterze historycznym.

Dzięki realizacji tego projektu Szwadron będzie mógł prezentować wykonaną przez BUMAR- ŁABĘDY replikę taczanki w czasie uroczystości państwowych oraz pokazów historycznych szerokiej społeczności odbiorców.