Aktualności

BUMAR-ŁABĘDY będzie produkował Kraby i serwisował Leopardy

BUMAR-ŁABĘDY będzie produkował Kraby i serwisował Leopardy
26.04.2023

26 kwietnia br. Mateusz Morawiecki, premier RP i Mariusz Błaszczak, wicepremier – minister obrony narodowej spotkali się z pracownikami Zakładów Mechanicznych „BUMAR-ŁABĘDY” S.A w Gliwicach.

- Przywozimy dobre wiadomości. W Bumarze w Gliwicach będzie produkcja Kraba. (…) Od tego, jaki będzie potencjał polskiej zbrojeniówki długofalowo, będzie też zależało bezpieczeństwo Polski. Będzie po pierwsze produkcja Krabów, przeniesiona część produkcji Krabów, ale również tutaj będzie centrum serwisowania, centrum napraw dla czołgów Leopard. Na Śląsku jest wielki potencjał produkcyjny. Śląsk jest perłą w koronie polskiego przemysłu i tak musi pozostać, i tak pozostanie – powiedział Mateusz Morawiecki, premier RP.

Towarzyszący premierowi wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, ze dzięki porozumieniu, jakie zawarł ze swoim niemieckim odpowiednikiem w Bumarze ruszy też centrum serwisowo-obsługowe czołgów rodziny Leopard, w tym tych kierowanych na Ukrainę.

- Intensywnie zabiegałem o to, żeby właśnie tu w Gliwicach w Bumarze – Łabędy powstało centrum serwisowo-naprawcze całej rodziny czołgów Leopard 2. W ostatni piątek w Ramstein, odbyło się spotkanie ministrów obrony państw wspierających Ukrainę. Podczas tego spotkania podpisałem stosowne porozumienie z moim odpowiednikiem niemieckim i ukraińskim, na podstawie którego jeszcze w maju centrum serwisowe rozpocznie swoją działalność. Na Ukrainę trafiły lub niedługo trafią dwa bataliony czołgów Leopard 2 – zarówno w wersji 4 jak i w wersji 6. Wszystkie te czołgi będą serwisowane i naprawiane tu właśnie w Bumarze – Łabędy. Tu w Gliwicach - powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak w Gliwicach.

Szef MON zaznaczył, że jednym z argumentów za powstaniem w Gliwicach centrum serwisowego było doświadczenie załogi pracującej w zakładzie Bumar – Łabędy.

- Jakie argumenty przytoczyłem zabiegając o to porozumienie. To przede wszystkim doświadczenie załogi. Już 20 lat załoga Bumaru – Łabędy naprawia, serwisuje i modernizuje czołgi Leopard 2. To niezwykle cenna wiedza, niezwykle cenne umiejętności. Drugi argument to to, że centrum serwisowo–naprawcze dla tych wszystkich czołgów będzie położone w Polsce, w miejscu, które jest naturalnym hub-em do tego, żeby prowadzić tego rodzaju działania. To także szansa na rozwój firmy w przyszłości. To jest też szansa na to, żeby powstały kolejne dodatkowe miejsca pracy, tu właśnie w Gliwicach - mówił podczas spotkania Mariusz Błaszczak, wiceprezes Rady Ministrów.

Podczas spotkania z kadrą zarządzającą i pracownikami gliwickich zakładów szef MON podziękował przedstawicielom Zakładów Bumar-Łabędy, ale również Polskiej Grupie Zbrojeniowej za wysiłek włożony w proces przygotowania centrum serwisowo-naprawczego czołgów Leopard 2 w Polsce.