Aktualności

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej poległych Saperów

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej poległych Saperów
09.10.2020

Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY” S.A. wspólnie z Fundacją PGZ wsparły projekt wykonania tablicy pamiątkowej zainicjowany przez Fundację Invictus Veteranus.
W miniony piątek, 09 października br., na Pl. Zwycięstwa w Kuźni Raciborskiej, nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej tragiczną śmierć saperów. W uroczystościach wzięli udział dowódcy jednostek wojskowych, przedstawiciele władz lokalnych oraz rodziny żołnierzy.
W ubiegłym roku saperzy z patrolu rozminowania 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic unieszkodliwiali niewybuchy pozostałe po II Wojnie Światowej. Podczas prac doszło do eksplozji, która zabrała życie trzem żołnierzom.
Tablica oddająca hołd poległym została umieszczona obok płyty upamiętniającej wydarzenia z tragicznego pożaru lasów z 1992 roku. Warto przypomnieć, że w tamtym czasie nasza Spółka zaangażowała się w pomoc i usuwanie skutków klęski żywiołowej na terenie nadleśnictwa Rudy Raciborskie, Rudziniec i Kędzierzyn wykorzystując Wozy Zabezpieczenia Technicznego WZT-2.